Superpotravina – Kokosový olej

Vyskúšali ste už Kokosový olej? Ja som mala tú česť zhruba pred rokom,keď som naň narazila na viacerých web stránkach. Písali o ňom len samé superlatívy,tak som sa rozhodla, že ho vyskúšam a veruže neľutujem.

Kokosový olej sa považuje za najzdravší olej na svete a patrí medzi takzvané superpotraviny. Týmto názvom sa súhrne označujú všetky potraviny, ktoré majú vyššie obsahy minerálov, vitamínov, majú výnimočné antioxidačné účinky, prípadne významne podporujú imunitný system.

okosový olej je medzi superpotraviny zaradený kvôli enormnému obsahu zdravých tukov.

Príjem týchto zdravých tukov je veľmi dôležitý pre správne metabolické fungovanie nášho organizmu, podporujú hormonálnu činnosť a zvyšujú kondíciu. Aby ste pokryli dennú potrebu týchto zdravých tukov, odporúča sa denne si dať zhruba 2polievkové lyžice kokosového oleja a táto dávka sa odporúča podávať dokonca už aj malým deťom. Pri pravidelnom intenzívnom užívaní zdravých tukov sa naše telo naučí správne využívať tuky, čím prestaneme mať podvedomú a ťažko ovládateľnú chuť na sacharidy (sladkosti).

Až 50% obsahu kokosového oleja tvorí kyselina laurová. Je to nasýtená masná kyselina, ktorá je v tele zodpovedná za ochranu pred vírusmi.  Vďaka nej je kokosový olej výnimočnou ochranou pred chorobami, baktériami aj plesňami, pôsobí aj ako dezinfekcia. Zaujímavosťou je, že podobný obsah kyseliny laurovej obsahuje len materské mlieko, ktoré je z rovnakých dôvodov tak potrebné pre naše ľudské mláďatá.

Ako ho konzumovať?

Je veľmi veľa spôsobov. Kokosový olej sa stal jediným olejom, ktorý v mojej kuchyni nájdete. Je skvelý na pečenie aj vyprážanie. Varím na ňom všetko. Pripravujem si sním všetky druhy mäsa, ak si idem opražiť cibuľku do praženice, či pripraviť inú zeleninu, tak jedine na tomto úžasom ,,kokosáku“. Taktiež si ho  môžete natrieť na chlieb miesto masla. Pridať do ovocných, či iných koktailov alebo aj do kávy.

Všestranné využitie kokosového oleja

Kokosový olej nie je perfektný len na úpravu jedál.

  • Má všestranné účinky aj na pokožku.

Ja sa sním občas natriem po kúpeli, ak mám veľmi vysušenú pokožku.  Krásne sa vstrebáva do a nezanecháva mastný film. Ak je vaša pokožka suchšia alebo citlivá, ak máte problémy s popraskanou kožou (napr. na chodidlách), atopickým ekzémom, vyrážkami a alergiami, potom je pre vás kokosový olej tou správnou voľbou. Má vysoký obsah prírodných látok – antioxidantov, ktoré v podobe vitamínov A, C a E zabraňujú starnutiu pokožky. Veľmi dobrý je aj na nechtovú kožičku.

  • Čo sa tíka vlasov, prestala som si už kupovať drahé masky, ktoré mi väčšinou nikdy nepomohli. Jedine, že mi vlasy na krátku chvíľku (pár hodín)zjemnili. Vlasové masky mi teraz plne nahrádza kokosový olej. Vždy po ich umytí si z oleja spravím masku,votriem ju do vlasov a nechám pár minút pôsobiť. Potom zmyjem. Tiež občas robím, že si olej len jemne vmasírujem do suchých končekov. Pri pravidelnom používaní reguluje vypadávanie vlasov, dodáva lesk, zmäkčuje a vyživuje vlasovú pokožku a dokáže úplne odstrániť lupiny.
  • Kokosový olej je skvelý aj na masáže celého tela,nie len vďaka svojej jemnej vôni, ale aj skvelej vstrebateľnosti.
  • Tiež som ho toto leto vyskúšala po opaľovaní a poviem vám…bola som nadšená. Vie veľmi pekne regenerovať podráždenú kožu po opaľovaní,zmierňuje začervenanie a regeneruje spálenú pokožku.
  • Môžete ho použiť aj ako balzam po holení. Je skvelý pre citlivú pokožku, a tej holenie vôbec neprospieva. Kokosový olej pokožku upokojí a pomáha predchádzať a zapáleným pupienkom, ktoré po holení často krát vznikajú.