ISSN 1338-242X
Novinky
Zemeslyš*
Kníhkupectvo s názorom
Kolekcia vašich srdečných fotopozdravov

Newsletter
libraria.sk
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security. doucovanie

CitronádaSekcia: dizajn Autor: Jana Šlinská Pridané dňa: 04. mája 2012 07:51
celý článok

s Natáliou Strenkovou o Potvore
                Kto prišiel s nápadom na vytvorenie tvorivých kurzov Potvora?
Bolo nás päť, o niečo viac ako mušketierov. Rozprávali sme sa o tom, aké by bolo skvelé, keby sme sa mohli stretávať aj niekde inde ako po kaviarňach, kde sme sa aspoň raz za dva týždne stretli a z tašiek vyťahovali najnovšie opekňovačky. Intenzívne sme to začali riešiť koncom roka 2010, hľadali sme vhodný priestor, vymýšľali koncepciu, na akom princípe by mohli kurzy prebiehať. Boli to také tajné stretnutia plné plánov, rozžiarených očí, zrýchleného pulzu.

Aké kurzy ponúkate a ako sa tam dá prihlásiť?
Ponúkame naozaj širokú škálu kurzov a techník. Sú to jednorázové 2–6 hodinové stretnutia, z ktorých si každý domov odnesie hotový výrobok. Väčšinou sú to kurzy určené pre mládež a dospelých, ale pomaličky začíname rozširovať našu ponuku aj o kurzy pre malé detičky od 2 rokov v sprievode mamičky. Máme už za sebou prvý takýto kurz a bolo to naozaj skvelé oživenie. Od septembra plánujeme otvoriť aj dlhodobé kurzy – teda kurzy, kde sa budeme stretávať pravidelne každý týždeň počas niekoľkých  mesiacov.
Prihlásiť sa dá telefonicky, mailom alebo cez našu stránku na Facebooku. Rozvrh, aké kurzy práve prebiehajú, sa dajú nájsť na www.sashe.sk/potvoraalebo www.potvora.eu.

Koordinuješ činnosť PoTvoRy. Čo všetko máš na starosti?
Aj napriek tomu, že PoTvoRu vediem sama, moje PoTvoRské dievčatá budem stále považovať za jej spoluzakladateľky. Pomáhajú mi ako lektorky a ja som im za to veľmi vďačná. Mám na starosti úplne všetko a je toho naozaj veľa. Naplánovať mesačne približne 20 kurzov a skoordinovať všetko tak, aby to bežalo ako hodinky, nie je hračka. Sú to hodiny a hodiny práce za počítačom a telefonické rozhovory s lektorkami. Hľadanie nových a zaujímavých techník a zostavovanie kurzov.

PoTvoRa združuje rôznych lektorov. Akí sú to ľudia, čo robia, majú to ako hobby alebo sú to profíci?
Sú to hlavne úžasne tvoriví ľudia, ktorých baví to, čo robia a robia to naozaj dobre. Mnohí lektori to naozaj majú iba ako hobby (ale tvorbe sa venujú  niekoľko rokov), niektorí sa tvorbou živia a niektorí majú aj vzdelanie v danom odbore, napríklad kurzy zlatníctva vedú profesionálne šperkárky.  

Je záujem o tvorbu, tvorenie handmade vecí?
Áno, je. Stačí sa pozrieť napríklad na www.sashe.sk, kde je zoskupených viac než 5400 šikovných ľudí, ktorí sa tvorbe venujú a teší ich to. Ale aj napriek tomu si myslím, že našinec ešte nie je naučený zúčastňovať sa hobby kurzov a zdokonaľovať sa aj v tomto smere. V porovnaní s našimi bratmi Čechmi sme iba na začiatku. Kurzy nie sú iba o naučení sa a zvládnutí novej techniky, je to o relaxe, o stretávaní sa s novými ľuďmi, o nasávaní nových inšpirácií, o úniku z reality do krásneho farebného sveta.

Aké kurzy fičia najviac?
Najviac fičali živicové šperky a scrapbooking, aj keď teraz je to pomaličky na ústupe. Veľký boom zažívajú cínované šperky – Tiffany technika, a ručne viazané denníčky. A obrovským hitom je momentálne kurz šitia na stroji a háčkovanie – čo je pre mňa milým prekvapením. 
Stále je záujem aj o tradičné techniky, ako je drôtovanie, ketlovanie či plstenie, aj keď v menšej miere.

Sú návštevníci kurzov zruční, šikovní?
Z môjho pohľadu áno. V podstate ak si chce niekto vyskúšať techniku, s ktorou nikdy predtým neprišiel do kontaktu, nemôže očakávať dokonalý výsledok. Ale aj napriek tomu výsledné dielka sú krásne. Dôležité je to, aby s nimi boli spokojní naši návštevníci, a tí sú. Stačí vidieť to nadšenie, keď domov odchádzajú s novým šperkom, ktorý sa im páči. A pri ďalšej návšteve rozprávajú o tom, komu všetkému sa ich výrobok páčil a ako to ich okolie prekvapilo, že na prvýkrát dokážu vyrobiť niečo také.  Takže naše motto Poďme Tvoriť Radosť naozaj funguje vo viacerých smeroch – PoTvoRA robí radosť ľuďom, ľudia návštevou kurzu urobia radosť sebe alebo iným, a ich okolie robí radosť opäť návštevníkom kurzu, keď im pochváli ich prácu. Je to taký kolobeh a presne o to ide. O tvorenie radosti a radosť z tvorenia.

Čo je podľa teba najväčšou hodnotou takého kurzu?
Najväčšou hodnotou je know-how, ktoré na kurze získa každý návštevník, a ktoré mu už nikdy nikto nevezme. Pre mňa má veľkú hodnotu aj to, že sa pri tvorení dokážem uvoľniť, zrelaxovať, nemyslím na nič, iba na ten výrobný proces. V hlave sa mi vtedy vynárajú rôzne obrazy, kombinácie farieb, rôzne štylizácie šperkov... toto je pre mňa nesmierne dôležité. Možno to znie ako klišé, ale je to tak. Mnohé účastníčky sa lúčia s vetou: „Ani nevieš, ako som si oddýchla. Nemyslela som na nič, iba na to, čo robím, mám teraz úplne čistú hlavu.“ A mňa to veľmi teší.

Robíte kurzy aj mimo Bratislavy? Ako často?  
Áno. Otvorili sme kurzy aj v Trnave, Banskej Bystrici, Košiciach a Michalovciach. Kurzy prebiehajú zatiaľ každú druhú sobotu. Časom uvažujeme aj o tom, že by sa konali častejšie, a že PoTvoRu ubytujeme aj v iných mestách, napríklad Trenčín, Nitra, Žilina. Ale na všetko je potrebný čas a financie.

Natália Strenková vyrába vlastné šperky a vedie tvorivé kurzy Potvora. Vyštudovala filológiu a desať rokov pôsobila ako lektorka angličtiny. Učarovala jej výroba šperkov, úspešne absolvovala I. a II. stupeň ZUŠ, absolvovala akreditovaný kurz Drôteného šperku s prvkami drotárskych, textilných a filigránskych techník a v roku 2008 absolvovala kurz Základy zlatníctva s Hany Kašičkovou. 
Miluje farby, rada experimentuje a kombinuje rôzne techniky, ktoré využíva pri tvorbe šperkov ako aj doplnkov do domácnosti. Srdcovou záležitosťou však ostávajú drôtiky.
Natália sa v súčasnosti stará o jedného malého škriatka. Má rada čokoládu, vietor vo vlasoch, hviezdnu oblohu a hory.


foto: archív Potvory

pošli na vybrali.sme.sk
Pravidlá publikovania | Inzercia | Kontakty ©2009 - 2012 B DESIGN s.r.o. | design by rendy | code by Ivan Mišák