ISSN 1338-242X
Novinky
Zemeslyš*
Kníhkupectvo s názorom
Kolekcia vašich srdečných fotopozdravov

Newsletter
libraria.sk
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security. doucovanie

Animácia a ilustrácia podľa chutí Alice GurínovejSekcia: výtvarné umenie Autor: Simona Hasler-Krovinová Pridané dňa: 02. mája 2012 07:25
celý článok
Vyštudovala animovanú tvorbu na VŠMU v Bratislave a momentálne pracuje na voľnej nohe ako animátorka/ilustrátorka. Tvrdí, že po skončení školy musí človek hlavne neprestávať tvoriť, pracovať a byť trpezlivým. V tvorbe sa snaží neustále posúvať, objavuje tak hranice vlastnej kreativity. Pri šálke kávy z „koťoga“ mi na otázky odpovedala  Alica Gurínová (1985).

Ako hodnotíš uplatnenie na slovenskom pracovnom trhu po skončení päťročného štúdia animácie na VŠMU?
Uplatnenie je určite ťažšie pre toho, kto počas školy nepracuje. Okrem toho, človek po skončení školy tiež potrebuje aj veľa trpezlivosti. A hlavne treba robiť a tvoriť. Keď tvoríš, tak ti to ovocie určite prinesie.

Na čom momentálne pracuješ?
Na celovečernom poviedkovom filme robenom na základe Dobšinského rozprávok. Bude sa skladať z ôsmich krátkych príbehov, ktoré sa spoja do jedného celovečerného poviedkového animovaného filmu. Na každej poviedke pracuje tím – animátor a scenárista, ktorí spracujú vybratú rozprávku podľa svojho autorského rukopisu. Všetky príbehy sa navzájom preľnú a tým budú tvoriť jeden rôznorodý a predsa ucelený príbeh.


ilustrácia k celovečernému poviedkovému animovanému podľa Dobšinského rozprávok


Kedy tento animovaný film uvidíme?
Ak by som vedela, povedala by som. :)

Bola to prvotná myšlienka filmu – prezentovať niečo tradične slovenské?
Áno, aj. Slovenská história má svoju krásu a bude jedinečné prezentovať ju aj za hranicami.

Čo je na tom filme typicky slovenské?
Celá nálada filmu je doplnená slovenským pozadím, ľuďmi a krajinou. Nájdeš v ňom všetko to, ako sa voľakedy premýšľalo a žilo. Dobšinský však používal vo svojich príbehoch aj dosť hororovú symboliku. Preto sa dá povedať, že jeho rozprávky ani nie sú klasické rozprávky pre deti.

V tvorbe si kedysi často používala pohľad z vtáčej perspektívy, pohľad na telo a nohy zhora. Prečo si si vyberala práve takáto znázornenie?
Prišla som na to v Belgicku, bolo to moje „kráčajúce obdobie“. Začalo sa to tak, že som si svoj polročný pobyt v Belgicku chcela nejako zvečniť. Bola som tam sama a moje fotky neposkytovali žiaden dôkaz, že tam naozaj som. Preto som si začala fotiť svoje nohy na rôznych miestach, ktoré som neskôr aj kreslila, a napokon mi to prischlo a vyvinulo sa to do istej maniery. Toto obdobie je už za mnou, snažím sa momentálne pracovať na iných veciach.

Kráčajúce obdobie“ – Alica v Belgicku


Pracuješ doma, nemusíš ako niektorí z nás vstávať každý deň do roboty. Ako vyzerá tvoj pracovný deň?
Ráno vstanem, dám si kávičku z ,,koťogošu“ a hrianku s džemom... (smiech) Keď je taký klasický deň a nemusím nič vybavovať v meste, sadnem si po raňajkách za počítač. Pozriem si maily, čo je nové, a potom ilustrujem, animujem, alebo robím iné veci, na ktorých práve pracujem. Niekedy ale tvorím aj na iných miestach ako doma, takže to závisí od okolností…Ibiza
 

Portugal Trip“


obálka kultúrneho magazínu VLNA


Takže tebe práca doma celkom vyhovuje...
Som v domácom prostredí, nikto nado mnou nestojí, je to veľmi upokojujúca robota. Nevýhoda môže byť v tom, že si človek na ten pokoj ľahko zvykne. Potom mám problém pracovať externe aj na malých zákazkách niekde vo firme. Človek pri práci doma dosť spohodlnie.

Akým spôsobom rozdeľuješ prácu od voľného času?
Väčšinu času robím prácu, ktorá je aj mojím hobby, tým pádom to mnohokrát ani neviem rozdeliť.

Čiže na prácu doma človek potrebuje celkom slušnú dávku sebadisciplíny.
Určite áno. Takáto práca doma je spojená so sebadisciplínou. Musíš si čas vedieť dobre rozvrhnúť. Ale to je práve tá výhoda, že si pánom svojho času.

Akú knihu momentálne ilustruješ? Mohla by si o nej prezradiť viac?
Teraz dokončujem detskú knihu, ktorá je dielom učiteľky Márie Valovej z Piešťan. Je to kniha ilustrovanej abecedy ale aj pre deti v predškolskom veku. Na každé písmeno z abecedy je napísaná básnička a k nej ilustrácia. Pracujeme na nej už druhý rok a úspešne sa blížime ku koncu. Ďalej robím ilustrácie ku knihe poviedok od Petra Remiša, ktorý sa okrem lídrovaniu kapely Slniečko venuje aj písaniu blogov, a toto bude jeho tretie kniha. Bude to rôznorodé knižné dielo zo života aj z neživota.ilustrácia k poviedkovej knihe Petra Remiša


Animuješ, ilustruješ, maľuješ a ešte sa tým aj živíš. Odkiaľ čerpáš inšpiráciu a energiu pre túto kreatívnu prácu?
Vplyv a inšpirácia sú pre mňa dve podobné veci. Všetko, čo sa okolo mňa deje, aj ľudia, s ktorými sa stýkam, ma ovplyvňujú a inšpirujú. V najväčšej miere ma ovplyvňujú ilustrátori, animátori, maliari, street artisti, ktorých práce sledujem, ale aj podnety z môjho života a rôzne témy. Pochádzam z Piešťan, kde ľudia veľa jazdia na bicykloch. Potešila som sa, že sa táto kultúra pomaly dostáva aj do Bratislavy. Ja sama momentálne veľa a rada bicyklujem, čo tiež ovplyvňuje moju tvorbu. A takto je to so všetkým.Cyklokuchyňa


bicyklový plagát


Ty si aj jednou z organizátoriek Medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča, ktorý sa už pravidelne koná na Stanici Žilina-Záriečie. Čo je to za festival a ako za tých pár rokov Anča vyrástla, dospela?
Tento rok sa bude konať už piaty ročník festivalu Fest Anča. Každým rokom nám narastá počet prihlásených animovaných filmov z celého sveta. Napríklad ten minulý sa počas štyroch dní odpremietalo viac ako 313 filmov z 50 krajín sveta. Festival navštívilo 48 zahraničných hostí a viac ako 3000 divákov. Kvalita filmov narastá. Tento rok sa nám iba do súťaže prihlásilo 500 filmov zo 49 krajín celého sveta.

Stali sme sa aj partnerom prestížneho svetového festivalu Cartoon d ́Or, v rámci ktorého sme členom medzinárodnej siete Eastern European Animation Award, ktorá združuje najlepšie festivaly východnej Európy a vyhlasuje aj najlepší animovaný film z tejto oblasti.

Okrem premietania filmov ponúkame aj rôzne workshopy, prednášky, súťaže, multimediálne inštalácie, koncerty a dobrú zábavu. Fest Anču by sme mohli teda klasifikovať ako multižánrový festival. Návštevníci sa môžu ubytovať v stanovom mestečku priamo v areáli Stanice. Celkovo sú na festival dobré ohlasy a tešíme sa z jeho už päťročného fungovania.plagát k festivalu animovaných filmov Fest Anča


Ktorý z animovaných filmov ťa v poslednej dobe najviac zaujal?
Momentálne pracujeme na predvýbere animovaných filmov na Fest Anča festival, čiže o dobré filmy núdzu nemám. Napríklad bizarný estónsky bábkový film Fly Mill je pre mňa úplnou súhrou vizuality, kvalitného príbehu a hudby, ďalej fínsky Swarming o bezočivosti malých detí a hmyze alebo imaginatívny japonský film LI.LI.TA.AL, ktorý používa vlastný jazyk podobný japončine.

Spolupracuješ aj so značkou Retart, na čom momentálne robíte?
Na Retart Skate Remade Project, dizajne-maľbe skejtovej dosky. Ide o prepojenie jazdcov skateboardingu a vizuálnych umelcov pomocou znovuopracovaných jazdených dosiek, ktoré po odovzdaní každému umelcovi dostanú novú podobu. Tieto dosky sa potom budú vystavovať 8. júna v bratislavskom Photoporte. Momentálne dokončujem tú svoju. Okrem toho som robila ďalšiu ilustráciu na obaly a nejaké peňaženky.obal pre značku Retart


Máš ešte nejaký pracovný sen, ktorý by si si chcela splniť?
Rada by som sa zlepšila v tom, čo robím. Túžim potom v budúcnosti na chvíľu vycestovať – žiť a tvoriť v inej krajine. Skúsiť niečo nové...
 
Alicinu tvorbu nájdete na stránke www.alicagurinova.sk.

pošli na vybrali.sme.sk
Pravidlá publikovania | Inzercia | Kontakty ©2009 - 2012 B DESIGN s.r.o. | design by rendy | code by Ivan Mišák