ISSN 1338-242X
Novinky
Zemeslyš*
Kníhkupectvo s názorom
Kolekcia vašich srdečných fotopozdravov

Newsletter
libraria.sk
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security. doucovanie

CitronádaSekcia: spoločnosť Autor: Jana Šlinská Pridané dňa: 23. marca 2012 07:24
celý článok

s Veronikou Pizano o podujatí TEDx
             Čo je TEDx?
Oficiálne sa tomu hovorí konferencia, ale ja to radšej nazývam podujatie, aby sa to nezaškatuľkovalo medzi všetky tie biznis konferencie. Koncept vychádza z „veľkého“ TEDu, ktorý sa každoročne koná v Kalifornii. Na ňom majú prednášky rôzni zaujímaví rečníci a snahou je ukázať ľuďom, čo je nové aj staré zaujímavé vo svete, ako možno niektoré veci riešiť, jednoducho inšpirovať ľudí, aby mali otvorené oči a uši a vnímali všetky tie skvelé veci okolo seba a, samozrejme, aby ľudia následne aj boli inšpirovaní konať a robiť niečo skvelé pre spoločnosť. Ťažko sa to slovne popisuje, najlepšie je pozrieť si niektoré videá. No a TEDx je následne nezávisle organizované podujatie, ktoré sa drží rovnakého konceptu, len je organizované na lokálnej úrovni.

Ako dlho sa TEDx pripravuje na Slovensku? V ktorých mestách?
Prvý slovenský TEDx bol v Prievidzi a tento rok pripravujeme už po tretíkrát TEDx v Bratislave. Nedávno sa pridali aj študenti z British International School of Bratislava a zorganizovali si TEDxBISB. V iných mestách TEDx ešte nebol, ale stále dúfame, že sa niekto nájde a zorganizuje ho aj inde na Slovensku. V Čechách napríklad majú TEDx v Prahe, Brne a najnovšie aj v Hradci Králové.

Čo znamená organizovať TEDx na lokálnej úrovni? Čo všetko je s tým spojené?
Záleží od veľkosti podujatia. My máme také to stredne veľké podujatie pre 350 ľudí, ale dá sa urobiť aj menšie, poldňové pre menej ako 100 ľudí. Vtedy stačí nájsť miestnosť a zaujímavých rečníkov. Pri našej veľkosti potrebujeme všetkého viac, teda viac dobrých rečníkov, väčší priestor, viac organizácie. Zháňame sponzorov, pripravujeme rečníkov, vymýšľame aktivity na prestávky a popritom všetky tie organizačné veci ako občerstvenie, živé vysielanie, registrácie a pod.

Aký veľký je slovenský tím organizátorov TEDx Bratislava?
Tento rok je nás 9, minulý rok nás bolo 13, mení sa to každoročne. Niekto odíde, niekto príde, je to taký prirodzený kolobeh, najdôležitejšie na tom je, že myšlienka ostáva tá istá a navyše každý jeden člen tímu zostáva natrvalo poznačený, v pozitívnom slova zmysle. Priamo na podujatí využívame tiež skvelých dobrovoľníkov, bez ktorých by sme to nezvládli.

Podľa akých kritérií oslovujete rečníkov konferencie? Čo musí mať človek, aby vás zaujal?
Toto sa nás ľudia často pýtajú a je to pomerne zložitá chémia. V prvom rade na takého človeka musíme naraziť. Buď si o ňom prečítame článok, uvidíme video, alebo dostaneme odporúčanie od známych, od bývalých rečníkov či priamo od fanúšikov TEDxBratislava. Podnety zbierame, kde sa len dá. Ak sa nám to, čo človek robí alebo hovorí páči, oslovíme ho. Nie každý nám odpíše, ale ak sa tak stane, tak buď od neho chceme bližší popis, o čom by asi hovoril, alebo, ak je to možné, sa osobne stretneme. Rečník musí vedieť zaujať publikum a musí vedieť podať myšlienku tak, aby to v ľuďoch zanechalo stopu. A postupne sa nám skladá zoznam, v ktorom sa najmä snažíme vyvážiť témy.

Motto konferencie je „Myšlienky hodné šírenia“. Ktoré z vystúpení, ktoré si doteraz mala možnosť vidieť, ťa oslovilo a prečo?
Je ich viac, z tých našich slovenských sú to najmä tí, ktorí snáď oslovili všetkých – Saša Šmidáková, lebo hovorila od srdca, Leone Ross, lebo hovorila k srdcu, Jasiek Mela, lebo mladší ako väčšina účastníkov povedal najväčšiu životnú múdrosť a z prvého ročníka Ján Šlinský, lebo ukázal, že zdravý rozum je nad zlato. Z tých TEDovských je to Sir Ken Robinson, lebo by mohol zmeniť svet, Jill Bolte, lebo hovorila o porážke ako v básni a najnovšie Maz Jobrani, lebo s humorom poukázal na nebezpečnú vec.

Tento rok sa TEDx Bratislava bude konať 26. mája. Môžeš prezradiť na koho sa môžeme tešiť?
Pár mien už máme potvrdených, ale ešte ich oficiálne nejdeme prezradiť, treba sledovať našu stránku, Facebook alebo Twitter. Budú to známe slovenské aj svetové mená, ale aj menej známe osobnosti. A tie osobnosti naozaj myslím, keďže TEDx robíme preto, že veríme, že každý z nás je osobnosť a každý v určitej fáze života by mohol vystúpiť na TEDx a povedať svetu minimálne jednu myšlienku, pre ktorú žil a sa mu oplatilo žiť. Znie to možno vznešene až pateticky, ale je to taká jednoduchá odpoveď na otázku, čo je zmyslom života, teda žiť pre niečo, čo nás napĺňa. Samozrejme, okrem odpovede 42. :)


Veronika Pizano je marketingová manažérka. Študuje na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave a verí, že tento rok doktorandským štúdiom konečne ukončí svoju akademickú činnosť, aj keď jej bude za študentmi, ktorých učí, smutno. Robí v Piano Media, predtým pôsobila v IAB Slovakia. Zaplietla sa do projektov UniCamp, Startup Weekend Bratislava, ale teraz sa vo voľnom čase venuje naplno už len TEDxBratislava. Relaxuje pri počítači, je totiž social media geek. Ale rada si skočí aj do prírody, najlepšie v spojení s geocachingom. Ľudia často tipujú, že má manžela Taliana, ale nie, jej manžel je z Kolumbie. Napriek tomu káve neholduje, zato vypije litre čaju.


pošli na vybrali.sme.sk
Pravidlá publikovania | Inzercia | Kontakty ©2009 - 2012 B DESIGN s.r.o. | design by rendy | code by Ivan Mišák