ISSN 1338-242X
Novinky
Zemeslyš*
Kníhkupectvo s názorom
Kolekcia vašich srdečných fotopozdravov

Newsletter
libraria.sk
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security. doucovanie

CitronádaSekcia: hudba Autor: Jana Šlinská Pridané dňa: 20. januára 2012 07:20
celý článok

s Jonom McCleerym o jeho hudbe
                      Kedy si začal s hudbou? Čo bolo tým impulzom, prečo si začal skladať piesne?
Už ako dieťa som si spieval soulové piesne, len tak pre zábavu. Keď som mal osemnásť, zobral som do rúk gitaru a rozhodol sa, že sa na nej naučím hrať. Myslím, že svoj prvý gig som zahral so svojím bratom. Od toho momentu som vedel, že toto je to, čo chcem robiť.

Prvý album Darkest Light si si vydal sám s pomocou svojich fanúšikov, druhý album už vydalo prestížne vydavateľstvo Ninja Tune. Aká bola spolupráca s jedným z najlepších vydavateľstiev sveta?
Bolo to pre mňa veľmi vzrušujúce spolupracovať s Ninja Tune. S chalanmi z tohto labelu som veľmi dobre vychádzal. Bolo náročné splniť ich aj moje vlastné kritéria, ktoré sme mali ohľadom albumu, ale stálo to za to.

Ak by si mal porovnať, aké sú rozdiely medzi tvojimi dvoma albumami?
Myslím, že môj prvý album Darkest Light je viac intímny. Iba ja a gitara a nejaké aranžmány, ktoré spravil Matthew Kelly, s ktorým som spolupracoval na oboch albumoch. Čo sa týka štýlu, prvý album je skôr folkový, soulový. Na druhom albume There is je omnoho viac rôznych spoluprác. Spolupracoval som na ňom s elektronickým producentom Fybeom aj s mojou kapelou, čerpal som z rôznych oblastí a tým pádom je aj viac experimentálny.

Čo pre teba znamená skladanie hudby? 
Je to veľmi uspokojivý pocit hrať hudbu, ktorú má človek naozaj rád. Ak to funguje, zabúdam pri tom na všetko. Keď sa to celé spojí s hraním naživo pred publikom, je to naozaj veľmi silný pocit.

Máš teda radšej skladanie v štúdiu alebo live act?
Najradšej mám ten moment, keď si uvedomím, že to, čo práve píšem, je dosť dobré na to, aby som to mohol zahrať na pódiu pred fanúšikmi. Vtedy si začnem vizualizovať veci a uvažovať, ako asi budú ľudia reagovať. Nie je nič lepšie ako predstavovať nový materiál pred publikom.

Máš za sebou veľa koncertov. Pamätáš si aj na vystúpenie v KC Dunaj?
Tak na ten gig spomínam s láskou, vlastne to bol jeden z mojich najobľúbenejších koncertov v roku 2011. Bavilo nás hrať, publikum bolo úžasné. Chceli by sme sa niekedy vrátiť!

Kto ťa inšpiruje?
John Coltrane, Thom Yorke a Bill Withers sú pre mňa nekonečným zdrojom inšpirácie. Majú jasno v tom, čo a ako chcú povedať. A je to úprimné a naozajstné. Toto skúšam dostať aj ja do svojej vlastnej hudby.

Aké sú tvoje najbližšie plány? Bude nový album?
Iste. Chcel by som nahrať a vydať nový album ešte v tomto roku pod značkou Ninja Tune. Pokúsim sa zlepšiť a posunúť od predchádzajúceho albumu, možno skúsim niečo iné, odlišné od toho, čo som robil doteraz. Uvidíme.

Jono McCleery je anglický pesničkár, ktorý má na konte dva albumy. Prvý si vydal svojpomocne, druhý album There is mu vyšiel pod značkou Ninja Tune. Má za sebou aj turné s menami ako Jamie Woon, Gil Scott-Heron, José Gonzáles, Bonobo, Fink či Little Dragon.
V súčasnosti pracuje na svojom treťom albume.


pošli na vybrali.sme.sk
Pravidlá publikovania | Inzercia | Kontakty ©2009 - 2012 B DESIGN s.r.o. | design by rendy | code by Ivan Mišák