ISSN 1338-242X
Novinky
Zemeslyš*
Kníhkupectvo s názorom
Kolekcia vašich srdečných fotopozdravov

Newsletter
libraria.sk
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security. doucovanie

Predstavujeme projekt Srdečné pozdravySekcia: foto Autor: Srdečné pozdravy Pridané dňa: 14. septembra 2011 07:03
celý článok
Hory, doly, rieky, viesky, mestá. 8 krajov, 79 okresov a pozitívny prístup k nim. O tom je fotoprojekt Srdečné pozdravy. O Slovensku. Chceme ho vidieť a ukázať, aké je. Zaujíma nás táto krajina, miesta, ktoré sú jej súčasťou, ľudia, ktorí tu žijú a tvoria.

Počas niekoľkých týždňov budeme zbierať vaše fotografie, z ktorých postupne spravíme osem výberov a v nich predstavíme všetky slovenské okresy, ich aktuálne podoby a pôvaby. Okrem šírenia geografickej osvety a posolstva, že Slovensko je krásne a inšpiratívne, je cieľom tohto projektu prezentovať tvorbu talentovaných fotografov.

Srdečné pozdravy
Slovensko je členené na 8 krajov, ktoré sú tvorené okresmi, a tento systém kopíruje aj projekt Srdečné pozdravy. Každý diel projektu bude venovaný jednému kraju a bude obsahovať výber fotografií z jeho okresov, pričom každý okres bude zastúpený jednou fotografiou.

Príklad: Vo vydaní Srdečné pozdravy z Trenčianskeho kraja uverejníme 9 fotografií, ktoré budú prezentovať 9 okresov tohto kraja.

Kto sa môže do projektu zapojiť?
Všetci s darom vidieť. Nezáleží na tom, kde žijete, oveľa podstatnejšie je, ako vnímate svoje okolie, túto krajinu. Nie je podmienkou, aby ste nám posielali zábery z miesta svojho bydliska, tešíme sa aj na obrázky z dovoleniek, výletov, dobrodružstiev, náhodných návštev a objavov.

Ako sa do projektu zapojiť?
Jednotlivé kolá projektu budú trvať dva týždne, počas ktorých budeme prijímať vaše fotografie z daného kraja na mailovej adrese srdecnepozdravy@gmail.com. Počet fotografií, ktoré nám môžete poslať do každého kola, je limitovaný na desať. K fotografiám vždy uveďte čo najpresnejšie súradnice miest, ktoré sú na nich zachytené, aby sme mohli zostaviť poctivý výber, v ktorom budú mať zastúpenie všetky okresy. Vždy, prosím, uveďte svoje meno, prípadne pseudonym, a tiež môžete pripájať odkazy na svoje internetové stránky či blogy.

Časový harmonogram:
Banskobystrický kraj: fotografie môžete posielať od 14. septembra 2011 do polnoci 25. septembra 2011; výber 13 fotografií uverejníme 28. septembra 2011.
Bratislavský kraj: fotografie môžete posielať od 26. septembra 2011 do polnoci 9. októbra 2011; výber 8 fotografií uverejníme 12. októbra 2011.
Košický kraj: fotografie môžete posielať od 10. októbra 2011 do polnoci 23. októbra 2011; výber 11 fotografií uverejníme 26. októbra 2011. (Kvôli nízkej účasti bolo toto kolo projektu dočasne odložené.)
Nitriansky kraj: fotografie môžete posielať od 24. októbra 2011 do polnoci 6. novembra 2011; výber 7 fotografií uverejníme 9. novembra 2011.
Prešovský kraj: fotografie môžete posielať od 7. novembra 2011 do polnoci 20. novembra 2011; výber 13 fotografií uverejníme 23. novembra 2011.
Trenčiansky kraj: fotografie môžete posielať od 21. novembra 2011 do polnoci 4. decembra 2011; výber 9 fotografií uverejníme 7. decembra 2011.
Trnavský kraj: fotografie môžete posielať od 5. decembra 2011 do polnoci 18. decembra 2011; výber 7 fotografií uverejníme 21. decembra 2011.
Žilinský kraj: fotografie môžete posielať od 19. decembra 2011 do polnoci 8. januára 2012; výber 11 fotografií uverejníme 11. januára 2012. (Dlhšie trvanie posledného kola je ovplyvnené vianočnými sviatkami.)
Košický kraj: fotografie môžete posielať od 9. januára 2012 do polnoci 22. januára 2012; výber 11 fotografií uverejníme 25. januára 2011.

Výber a uverejňovanie fotografií
Finálny výber fotografií sa bude objavovať na Lemone každú druhú stredu. Na starosti ho budú mať fotografky Jana Martišková a Anna Strachan, ktoré okrem iného pravidelne publikujú diptychy zo svojich víkendov v projekte Sever/juh, a šéfredaktorka Soňa Hrúziková.
Výber fotografií bude zodpovedný, avšak subjektívny, a môže sa tiež stať, že v prípade malého počtu alebo nízkej úrovne prijatých príspevkov, neuverejníme vopred stanovený počet fotografií. Všetky zúčastnené fotografie však budeme sprístupňovať vo fotoalbumoch na facebookovej stránke projektu Srdečné pozdravy; uvedenie autorstva bude vždy samozrejmosťou.
Po ukončení projektu uverejníme bonus v podobe slovenského špeciálu sever/juhu.

Aké fotografie hľadáme?
Slovenské, úprimné, čisté. Iba technicky dokonalé či typické kalendárové a pohľadnicové zábery nás veľmi neohúria. Na fotografiách vôbec nemusia byť ľahko identifikovateľné dominanty a panorámy. Chceme ukázať Slovensko inak, z originálnych uhľov, nevídaných pohľadov. Hľadáme atmosféru, svetlo, dušu a volanie známych i nepoznaných miest.

Prečo sa do projektu zapojiť?
Srdečné pozdravy nie sú nekompromisnou fotografickou súťažou, na konci ktorej nás čaká jeden víťaz, metále a vecné dary, ale možnosťou spoločne vytvoriť niečo pozitívne a hodnotné. A tiež príležitosťou odprezentovať seba aj srdcu milý kúsok zeme.

Inšpirácia
Srdečné pozdravy sú autorským projektom malého tímu zoskupeného okolo Lemonu, avšak internet je plný podnetných stránok a blogov, ktoré už prišli s niečím podobným, preto sa nebudeme tváriť, že nás takto osvietilo ako prvých na svete, a radšej sa s vami podelíme. Hlavnou inšpiráciou nám bol projekt Dear America, ktorý každý z amerických štátov prezentuje jednou fotografiou. Takisto obdivujeme zbierky fotografií miest a štátov na stránke Inconnu//Unknown. A kúzelným záberom v tomto videu sme sa tiež potešili:

A je toho ešte oveľa viac. Veríme však, že pod projekt podobných kvalít sa môžeme podpísať aj my, tvorivý slovenský ľud, a že Srdečné pozdravy splnia svoj účel. Aktuálne dianie okolo projektu môžete sledovať na Facebooku.


pošli na vybrali.sme.sk
Pravidlá publikovania | Inzercia | Kontakty ©2009 - 2012 B DESIGN s.r.o. | design by rendy | code by Ivan Mišák