ISSN 1338-242X
Novinky
Zemeslyš*
Kníhkupectvo s názorom
Kolekcia vašich srdečných fotopozdravov

Newsletter
libraria.sk
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security. doucovanie

Povinná jazda: Stratený víkend umelca-alkoholikaSekcia: film Autor: Boba Baluchová Pridané dňa: 18. augusta 2011 07:29
celý článok
Oscarová dráma „Stratený víkend“ („The Lost Weekend“) oscarového režiséra Billyho Wildera verne zobrazuje osud spisovateľa, ktorý bez pohárika whisky nenapíše ani riadok a po pár pohárikoch už ani riadok. Alkohol totiž ničí nielen jeho talent, telesnú schránku, ale aj putá s najbližšími.


Koncom júla navštívila početná skupina filmových nadšencov/kýň zo Slovenska tradičnú Letnú filmovú školu v Uherskom Hradišti. Bolo sa na koho sa dívať – hosťami filmovky boli severský minimalista Aki Kaurismaki, hybná sila FEBIO-a Fero Fenič, kontroverzný režisér Otakar Vávra aj unavená balkánska hviezda Emir Kusturica. A bolo sa aj na čo dívať. Divácku obec zaujali málo známe dokumentárne filmy poľskej legendy Krzysztofa Kieslowskeho, aj nestarnúce komédie geniálneho Billyho Wildera. A jedna jeho tragédia – s nezameniteľnou atmosférou New Yorku a realistickou prezentáciou pliagy ľudstva –
alkoholizmu.

Paradoxné je, že film, ktorý je radený medzi najlepšie drámy svetovej kinematografie, nemal v čase jeho vzniku (v roku 1945) celkom pozitívne ohlasy. Testovacie publikum totiž nebolo zvyknuté na takmer dokumentaristickú surovosť, nesedela mu hudba, pobúrení dokonca ostali aj výrobcovia liehovín. Niet divu. Zničujúci vplyv alkoholizmu, odprezentovaný v snímke „Stratený víkend“, by od popíjana odhovoril azda každého uvedomelému diváka/čku.Hneď v prvom obraze nám ešte nemusí dôjsť, že stratený víkend znamená vlastne párdňový nekončiaci opijáš hlavného hrdinu Dona Birnhama (v podaní skvelého Raya Millanda). Kamera totiž pokojne prelietava (v akoby dokumentárnej urbánnej symfónii) po obytných domoch amerického veľkomesta. Až po chvíli zaostríme na visiacu fľašu z okna jedného z takýchto domov. V byte nás upúta nervozita muža – abstinujúceho alkoholika a neúspešného spisovateľa bez pevnej vole – nedobrovoľne sa baliaceho a chystajúceho sa na vidiek. Darmo pri ňom verne stojí jeho brat Wick (Phillip Terry) a milujúca partnerka, inak úspešná novinárka, Helen (Jane Wyman).

Keď vyrazí Wick s Helen na koncert, Don využíva príležitosť – je doma sám a prehodí byt naruby, len aby našiel kdesi zašitú tajnú zásobu alkoholu. Fľašu spod okna brat totiž skonfiškoval. Márne. No nevzdáva sa. Spomenie si na bankovku v cukorničke, odloženú pre pani, ktorá raz do týždňa chodí upratovať byt, a okamžite štartuje do ulíc. Na obvyklé miesta, kde môže dostať napiť. Je jasné, že vlak zmešká a na vidiek s bratom neodíde. Namiesto toho podnikne sebazničujúcu víkendovú pitku – plnú prázdnych sľubov, spisovateľských plánov, spomienok na stretnutie s Helen a prvého delíria.


Hoci sa Don dušuje pred barmanom z baru neďaleko ich domu, že tento raz knihu už určite napíše, tušíme, ako to dopadne. Po pár pohárikoch hlavný hrdina písanie opäť odkladá na neurčito. Ráno pozorujeme detail jeho oka po desivej opici. Šesťročná závislosť na alkohole je ľahko rozpoznateľná.

Don berie písací stroj a snaží sa ho založiť, len aby sa mohol opäť napiť, respektíve opiť. Staršie panie na ulici naňho ukazujú prstom a čudujú sa jeho závislosti. Pozorovať pohľadného muža, ako ponižujúco obieha všetky newyorské záložne, je naozaj ponižujúce. Jeho jedinou prioritou je však fľaša whisky.

Upadajúca troska Don sa dokonca ocitá na záchytke, kde pozoruje notorických opilcov, vydesených na smrť z bielych myší či iných zvieratiek. Až jedno uvidí na stene svojho bytu aj on. Od hollywoodskeho príbehu s happy-endom má táto dráma rozhodne ďaleko. No v každom prípade stojí za pozretie...

foto: flacc.info, gonemovies.com, xpresszo.com

pošli na vybrali.sme.sk
Pravidlá publikovania | Inzercia | Kontakty ©2009 - 2012 B DESIGN s.r.o. | design by rendy | code by Ivan Mišák