ISSN 1338-242X
Novinky
Zemeslyš*
Kníhkupectvo s názorom
Kolekcia vašich srdečných fotopozdravov

Newsletter
libraria.sk
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security. doucovanie

Inteligentný rap nie je oxymoronSekcia: hudba Autor: Jana Šlinská Pridané dňa: 13. augusta 2010 07:55
celý článok
Keď prišli Modré hory, všetci sme len čumeli. Hudobné zoskupenie so šušlavým týpkom, beaty aj živé nástroje. Konečne niekto, kto nerapoval o drahých autách, žúroch a pipkách. V súvislosti s nimi sa začalo na Slovensku asi prvýkrát hovoriť o akomsi inteligentnom rape. Nie, toto slovné spojenie nie je oxymoron.

Modré hory možno nezaujali fanúšikovskú základňu, ktorá nosí o tri čísla väčšie tričká a reťázky na krku, zato nás, čo rap máme v playeri kdesi na poslednom mieste, prinútili zbystriť pozornosť. Modré hory, to je duo Lyrik a Bene, a práve o tom druhom bude reč.

Šušlavý Bene má toľko hudobných projektov, že sa v nich vyzná asi len on sám. Peťo Tázok, René Gát, Quasitrio či spomínané Modré hory - to je len časť jeho aktivít. Spolupracuje aj s divadlom GUnaGU a s Marianom Jaslovským pripravuje akcie Celkom iný beat a Celkom iný gig. Hyperaktívny Bene teraz v spolupráci so Stratasoulom vydal nový album Slovenčina pre samoukov. „Stratasoul mi posielal hudby, ja som ich počúval a písal do toho všetky tie svoje žvásty. Keď už sme toho mali dosť, a tým myslím dosť skladieb, lebo písania do Stratasoulových hudieb asi nikdy nebudem mať dosť, sme sa stretli jeden pekný slnečný deň v štúdiu Dancing Sardine Factory u Mariana Jaslovského a nahrali to. Potom to Stratasoul vyšperkoval, Angakok Thoth to pustil cez tie svoje mašiny, aby to správne dunelo a bublalo a robilo to všetko, čo to má robiť. A oslovili sme ešte pár producentov, ktorých tvorbu máme radi a spravili nám pekné remixy A hľa, 16 trackov je tam. Aj na vypočutie, aj na download,“ hovorí Bene. Slovenčina pre samoukov- to sú tracky, beaty, rýmy, zvuky, nájdete tam desať lekcií a šesť opakovaní. Na rozdiel od predchádzajúcich net releasov, ktoré boli dostupné zadarmo na webe, tento sa dá stiahnuť len za poplatok. Bene vysvetľuje: „Boli sme zvedaví, či sú ľudia ochotní zaplatiť tých pár eur za niečo, čo nemôžeš ani chytiť a jediné, čo z toho máš, je support interpreta. A naozaj, pár bláznov sa našlo, čo oprášili svoje karty a poslali nám 3,32 eura a som rád. Ľudia to kupujú, milionári z tohto projektu nebudeme, ale pár minerálok a ciest do Bratislavy z toho vykryjeme.“


Bene&Stratasoul (foto Katarína Svobodova)

Prečo práve takýto názov? „Je to len slovenčina pre samoukov / verše, čo napíšeš ľavou rukou / po fľaši rumu, keď ledva dýchaš / a píšeš, aby si mal dôvod dýchať. A ku všetkému to pekne znie,“ vysvetľuje Bene. Veselé aj smutnejšie tracky, zo všetkých cítiť úprimnosť. Chýba tomu to, čo ostatní rozdávajú na počkanie - pretvárka a póza. Najsilnejšou zbraňou sú Beneho texty. Niekedy také pravdivé, až to zabolí. Čo ho inšpiruje pri ich písaní? „Beat, hudba. V tom je všetko. Neviem písať do ticha, musím počúvať a počuť tú hudbu. Jedinou výnimkou je náš chystaný projekt Defragmenty s Marianom Jaslovským a so Shootym, kde svoje patetické „blablabla“ píšem do ticha, aj to nahrávam do ticha a chlapci tam potom pod to dohrajú svoje.“ Bene je známy spoluprácou s rôznymi menami, vystriedali sa pri ňom už Karaoke Tundra, Peko, Lyrik, Delik, Beyuz, Roland Kánik, Tomáš Hudák či už spomínaný Marian Jaslovský. Spolupracujem s ľuďmi, ktorých tvorbu mám rád. Jedinou podmienkou pre mňa je, že z toho musí vzniknúť niečo, čo by bavilo počúvať aj mňa. A keď také niečo vznikne, tak to aj počúvam, veď som svoj najväčší fan.“


Bene (foto Roman Ornst)

Bene je asi najaktívnejším slovenským rapperom a to, do čoho sa pustí, nesie známku kvality. Nevyhýba sa ani živým koncertom, s Tomášom Hudákom ste ho mohli vidieť tento rok aj na Pohode. „Živé vystúpenia mám rád. Sú tam ľudia, ktorých v štúdiu pri šušlaní do mikrofónu nevidíš. A je tam aj potlesk, ktorý ťa vie naozaj potešiť.“ Toto leto čaká Beneho ešte zopár vystúpení, na jeseň môžeme čakať nový release. „Pár dni dozadu sa dokončil spoločný album s Delikom z Mojej reči. Na tom albume sme sa stretli štyria blázni, ktorých to až podivne veľmi bavilo. Všetky hudby spravil Peko s Rolandom Kánikom a rapujeme tam len my dvaja s Delikom. Nahrávali sme to u Rolanda v Sonic cat studio. A máme tam hostí, veľa dídžejov, na ktorých ako by sa v poslednej dobe na rapových albumoch zabúdalo.“ Na albume, ktorý vychádza v septembri ako platený release, bude 14 trackov. Koncom roka vyjde aj projekt Defragmenty, Beneho spolupráca so Shootym a Marianom Jaslovským.

Album Slovenčina pre samoukov si môžete vypočuť a zakúpiť tu: http://benestratasoul.bandcamp.com/

pošli na vybrali.sme.sk
Pravidlá publikovania | Inzercia | Kontakty ©2009 - 2012 B DESIGN s.r.o. | design by rendy | code by Ivan Mišák