ISSN 1338-242X
Novinky
Zemeslyš*
Kníhkupectvo s názorom
Kolekcia vašich srdečných fotopozdravov

Newsletter
libraria.sk
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security. doucovanie

Tomáš Lazar: V antikvariáte má každá kniha svoju históriuSekcia: literatúra Autor: Jana Šlinská Pridané dňa: 19. júla 2011 07:22
celý článok
Banská Štiavnica, mesto s charizmou. Dotvára ju aj Antikvariatik sídliaci na námestí v budove Mineralogického múzea. Pred štyrmi rokmi ho otvoril Tomáš Lazar spolu s partnerkou Jankou. Vykupujú knihy, ktoré už nepotrebujete a zháňajú také, bez ktorých nemôžete byť.

Aký príbeh sa spája so vznikom vášho antikvariátu?
Popri štúdiu som začal brigádovať v jednom skvelom antikvariáte v Čechách. Postupne som sa menej a menej venoval štúdiu a viac ma bavili knihy a práca s nimi. Keď sa nám so ženou narodilo prvé dieťa a čakali sme druhé, rozhodli sme sa presťahovať späť na Slovensko. Založiť si vlastný obchod bola jasná voľba a splnený sen. Oproti ostatným obchodom sme mali veľkú výhodu v skúsenostiach, ktoré sme nabrali v Čechách. Tak ako za prvej republiky chodili na Slovensko českí učitelia, tak sme sa cítili my s chuťou trochu kultivovať knižnú kultúru u nás.

Kedy ste vznikli?
Otvorili sme asi pred štyrmi rokmi. Zo začiatku sme mali len e-shop, ale postupne u nás vznikla potreba kontaktu s ľuďmi a našiel sa krásny priestor v centre Banskej Štiavnice. Mineralogické múzeum, kde v prízemí sídlime, nám vyšlo v ústrety vo všetkých smeroch a my sme na odplatu dotvorili celú budovu o ďalšiu „expozíciu“.

Takže najprv bol web. Aké boli dôvody vytvorenia kamenného obchodu?
V dnešnej dobe to bohužiaľ bez internetu nejde a kamenný obchod je pre nás skôr na parádu a keď potrebujeme niečo drahšie ukázať zákazníkom. Tiež stará grafika a mapy sa horšie predávajú cez internet ako osobne. Človek si predsa len musí veci ohmatať a u kníh je dôležitý nielen knižný obsah, ale aj to, ako kniha vyzerá, ako je upravená a podobne. V antikvariáte má každá kniha svoju históriu, poznáte to podľa rôznych vpiskov, občas je v knihe niečo vložené a ja sa vždy snažím to tam nechať pre ďalšieho zákazníka. Niekedy podpis či venovanie známej osobnosti dokonca niekoľkonásobne zvýši jej cenu.

Čo je podľa vás najdôležitejšie pri práci v antikvariáte?
Ťažko povedať, asi poznať zaujímavú knihu, i keď ste ju nikdy predtým nevideli. Musíte to mať v krvi a mať chuť sa prehrabovať v tonách kníh, ktoré sú na každom rohu. Bežná knižnica u nás pozostáva často z rovnakých kníh, SPKK, nejaké detektívky, pár detských kníh...Odkiaľ sú knihy, ktoré predávate?
Knihy kupujeme priamo od ľudí. V súčasnosti kupujeme skôr veľmi veľké knižnice, ktoré vieme slušne zaplatiť. Keďže sme v malomeste, nemôžeme sa spoľahnúť na to, že nám niekto niečo prinesie. Jazdíme preto po celom Slovensku podľa toho, ako sa ľudia ozvú.

Predávate aj vzácne a cenné knihy, ako sa k nim dá dostať? Je o ne záujem?
Niečo málo ešte majú i ľudia tu na Slovensku a pokiaľ viete knihu dobre zaplatiť, podarí sa vám ju aj kúpiť. Väčšinu máp a grafiky ale kupujeme vo svete. Často jazdím po antikvariátoch v cudzine a snažím sa doviezť späť na Slovensko kusy, ktoré sem patria. Záujem o ne je, i keď sa netočia tak rýchlo. Myslím si ale, že dobrý antikvariát sa pozná práve podľa dobrej ponuky. Aj keď sa niektoré veci nepredajú, dotvárajú obraz o obchode. Keďže sme v budove múzea, musíme mať i nejaké exponáty pre ľudí, ktorí sa prídu len pokochať.Akí ľudia k vám chodia?
Je to rôznorodé spektrum. Do obchodu najčastejšie turisti alebo stáli zákazníci, ktorí si prídu osobne popozerať, čo máme nové. Nevýhodou je, že v malomeste je ten ruch menší a ľudí, čo k nám prídu, je menej. Naopak sa im ale môžeme viac venovať. Banská Štiavnica je kúzelné mesto a ľudí vždy poteší, že u nás nájdu ďalší kúsok tajomna.

Dá sa z toho vyžiť?
Žijeme iba z antikvariátu a už je nás päť, plus pár brigádnikov. Takže vyžiť sa určite dá, len sa musíte poriadne obracať. Keďže ako jediní na Slovensku predávame i veľmi staré mapy a starú miestopisnú grafiku, máme tu trochu monopol. Snažíme sa mať aj veľmi staré a drahé knihy, aj tie lacnejšie pre bežného čitateľa. Bohužiaľ sa nemôžeme špecializovať iba na jedno spektrum kníh. Široký záber nám pomáha prežiť, keď jedna časť obchodu veľmi nejde.

Sledujete konkurenciu?
Už menej ako predtým. Bohužiaľ ma prestalo baviť prehrabovať sa nezaujímavými knihami. Skôr sledujem obchody vo svete, ktoré vedia, čo robia. Osobnú návštevu iného antikvariátu si ale nikdy nenechám ujsť. Čo ak by mali aspoň jednu zapadnutú malú brožúrku do mojej zbierky?Čo čítate vy?
Všetko, čo mi príde pod ruku. Našťastie je z čoho vyberať. Mám veľkú knižnicu čakateliek, kde si vždy vyberiem to, na čo mám náladu. Rád si nechám poradiť od kamarátov a zákazníkov. Teraz mám obdobie fantasy kníh, ktoré sa čoskoro zmení s dovolenkou a počasím.

Ste spokojní s tým, ako momentálne funguje antikvariát? Chystáte nejaké zmeny?
Plánov je veľa a je čo zlepšovať. Najväčšiu vec, ktorú chystáme, je knižná aukcia. Ak sa všetko podarí, ku koncu roka zorganizujeme v Bratislave sálovú aukciu vybraných lahôdkových kníh. Samozrejme, budeme opäť na Bibliotéke. Časom, dúfam, dokončím i knihu o „slovenskej knihe“, aby sme sa naučili vážiť si to, čo nám naša knižná história ponúka.


Dobré knihy nájdete na tejto adrese: www.antikvariatik.sk

Antikvariatik na Facebooku: facebook.com/pages/wwwantikvariatiksk


pošli na vybrali.sme.sk
Pravidlá publikovania | Inzercia | Kontakty ©2009 - 2012 B DESIGN s.r.o. | design by rendy | code by Ivan Mišák