ISSN 1338-242X
Novinky
Zemeslyš*
Kníhkupectvo s názorom
Kolekcia vašich srdečných fotopozdravov

Newsletter
libraria.sk
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security. doucovanie

Nová hudba na obzore: Dynamo TeamSekcia: hudba Autor: Jana Šlinská Pridané dňa: 13. júla 2011 07:06
celý článok
Šperkárka Lucia a hlavná postava Hudby z Marsu Štofo. To je dvojica, ktorú okrem zväzku manželského spája aj spoločná tvorba hudby pod značkou Dynamo Team. V tomto projekte už ako Mike a Lulu spolu nahrali svieže elektronické piesne, začalo ich hrávať slovenské Rádio_FM a rakúske FM4 a čoskoro im vychádza aj debutový album Slavia. O tom, ako Dynamo Team vznikol, čo má za sebou a aké má plány, hovorí Štofo.

Čo viedlo Štofa, ktorý má vlastnú kapelu Hudba z Marsu a za sebou aj projekt Orchester z Marsu, k tomu, aby si založil ďalší vlastný projekt?
Pôvodne som chcel spraviť nový album Hudby z Marsu. Lenže skladby, ktoré som v poslednom období zložil, boli dosť odlišné od klasických “hudbozmarsoviek”. Textovo minimalistické alebo čisto inštrumentálne, skôr elektronické... Jednoducho žiadna etno-ska vlna, na ktorej Hudba z Marsu momentálne valí. Narazil som na nepochopenie mojich spoluhráčov a dá sa predpokladať, že aj väčšina fanúšikov by nový štýl neprijala s nadšením. Preto som sa rozhodol, že nebudem robiť ľuďom šoky a novú tvorbu zastreším úplne novým názvom.
Vyše polroka sme s Luckou žili v Anglicku. Tamojšia klíma, neprajúca prechádzkam po vonku ale prajúca progresívnej tanečnej hudbe, mi bola povzbudením k elektronickej tvorbe.


Dynamo Team tvoria Štofo ako Mike a Lulu. Prečo práve takáto zostava?
V poslednom čase ma strašne nudia (najmä rockové) kapely s mužským spevákom. Zato sa mi veľmi páči, keď sa mikrofónu chopí drzá čajka a odpáli našlapaný elektro-punk. Na Slovensku som takéto (samozrejme zahraničné) kapely počúval s otvorenými ústami, v Anglicku som si povedal idem na to! Všetky inštrumentálne, rozjímavé rozrobené skladby hodiace sa skôr do soundtracku k filmu som odložil bokom a začal som si do mobilu nahrávať “dynamo slogany”. Keď ich bolo dosť na celý album, oznámil som Lucke, že potrebujem speváčku. Raz sme len tak mimochodom nahrávali sample k iným skladbám. Keď som potom začul Luckin hlas zo záznamu, uvedomil som si, že je super, že by mohla byť speváčkou. Najprv sa zdráhala, ale keď som jej povedal, že inak si budem hľadať nejakú Angličanku, privolila. :)

Ako to máte podelené so skladaním hudby a textov?
Piesne kompletne tvorím ja, ale všetko spolu konzultujeme. Lucka mi veľmi pomáha najmä s textami, lebo je oveľa lepšia v angličtine (učiteľka). Občas mi zadá presné parametre skladby, akú by si predstavovala to je aj prípad prvého singla Roll The Dynamo na jej želanie je jemnejšia, popovejšia. Ostatné skladby sú trochu drsnejšie, viac elektronické, viac punkové.

Ty si sa ako autor posunul v tvorbe k elektronike. Prirodzený vývoj alebo túžba skúsiť niečo iné?
Prirodzene vyšlo na povrch to, čomu sa venujem už roky. Aj každá skladba Hudby z Marsu má najprv elektronickú podobu, až potom ju spracúvame s akustickými nástrojmi. Tentokrát som si povedal, že ponechám skladby tak, ako sa zrodili. Niekedy som si myslel, že aranžmán skladby bude silný, keď ho naplním vrstvami živých nástrojov. Zrazu mi svitlo že načo? Veď synťáky, počítače, samplery sú nekonečným zdrojom inšpirácie, zvukov a možností modulácie. Koncert Gorana Bregoviča bude pre mňa vždy obrovským zážitkom, ale keď počúvam napríklad Royksopp, v tom sa vidím. Myslím, že The Beatles vytiahli gitarový pop na takú úroveň, že všetko ostatné v tomto štýle je už len ich odvar a viac či menej podarená napodobenina. Lákajú ma nové obzory, posunúť sa tam, kde iní neboli.Od slovenčiny k angličtine – plánujete útok na zahraničie?
Skladbu Roll The Dynamo hrá Rádio FM4 – je to pre nás obrovské zadosťučinenie. Napísal som skladby na päť albumov Hudby z Marsu po slovensky pre slovenské a české publikum. Nadišiel čas urobiť niečo medzinárodné pre celý svet. Je to oveľa náročnejšie predsa len v slovenčine som doma, angličtina je výzva. Našťastie mi s ňou Lulu pomáha. Uvidíme, ako to prijme anglofónny svet.

Dynamo Team je stále ešte úplne na začiatku, no v pomerne krátkom čase ste stihli pripraviť aj piesne na debutový album...
Na začiatku bola vízia elektro-popového projektu so ženským vokálom. Doma vtedy v Northamptone sme nahrali prvú skladbu Show Me The Reality. O recenziu sme požiadali úzky okruh kamarátov a českého electroclashového mága Moimira Papalescu. Všetky odozvy boli pozitívne. Nahrávku sme zmasterizovali v Londýne v Abbey Road Studios so zvukovým inžinierom Geoffom Pescheom, ktorý spolupracoval s takými hviezdami ako Pulp, Lily Allen, Kylie Minogue alebo The Drums. Keď ma takýto týpek povzbudil, že je to dobré, nech prídem k nemu dokončiť aj celý album, okamžite som na tom začal makať a o mesiac som sedel v “beatlesáckom štúdiu” znova. Takže máme pripravený celý album, ktorý čoskoro vypustíme. Prvým avízom naň je spomínaná skladba Roll The Dynamo.

Nedávno vznikol aj prvý klip k singlu Roll The Dynamo. Ako vznikal?
Natočili sme ho sami v Barcelone. Chceli sme video s krásnym obrazom a mierne retro atmosférou, z ktorého by diváci mali zážitok leta a pohody. Keďže je skladba aj o jazde na bicykli, Lucka sa vo videu lahodne premáva po štýlových barcelonských parkoch. Snažíme sa v rámci možností žiť ekologicky a aj toto je náš malý príspevok k propagácii zdravšieho životného štýlu. Barcelona nás očarila, je to hádam vidieť aj vo videoklipe.


Aké sú vaše najbližšie plány?
Album Slavia vyjde čoskoro vyhovieme fanúšikom mp3, CD aj vinylov!
Chystáme vystúpenia live acty formou DJ setov. Prvé dva oťukávacie už mám za sebou počas Noci kostolov v Trnave sme dali set spolu s EMAHom v Jezuitskom kostole a zahral som si aj Bibinej relácii Pohoda_FM na Rádiu_FM. Sety chcem oživiť aj vlastnými remixami známych hitov (ako napríklad Should I Stay Or Should I Go od Clash), aby som zaujal a zabavil aj ľudí, ktorí zatiaľ nepoznajú Dynamo TEAM. Tak sme to robili aj na prvých koncertoch Hudby z Marsu, až sme postupne cudzie šlágre vymenili za vlastné.

Čo momentálne robí tvoja domovská kapela Hudba z Marsu?
Hudba z Marsu husto koncertuje po celom Slovensku. Fanúšikovia majú možnosť zažiť nás najmä na letných festivaloch. Tešíme sa aj na veľký prestížny festival v Čechách Trutnov. Obmenili sme koncertný program zaradili sme skladby, ktoré sme nikdy naživo nehrávali a zdá sa, že sa to ľuďom páči. Vypli sme dočasne sample z minidisku o to väčší živý výkon musíme podať, ale zároveň sa viac uvoľníme a môžeme napríklad tempo skladby spontánne prispôsobovať atmosfére koncertu.

Štofo je známy na našej hudobnej scéne, čomu sa venuje krajšia polovička Dynamo Teamu Lulu?
Lulu: Aj mimo Dynamo Teamu zostávam v kreatívnej sfére. Už dlho sa venujem handmade tvorbe šperkov a doplnkov, ktoré sa objavujú aj na fotkách a v klipe. Pod značkou lulu.bijoux sa skrývajú chic a retro kúsky inšpirované francúzskou módou a prírodnými textúrami. Svoje korálkové, strieborné, perlové a polodrahokamové poklady kombinujem s látkami a veľa šijem. Práve teraz dokončujem kolekciu vlasových doplnkov s nádychom vintage, keďže som si z Barcelony priniesla úžasné staré čipky a iné úlovky.


Dynamo Team na Facebooku: facebook.com/dynamoteampošli na vybrali.sme.sk
Pravidlá publikovania | Inzercia | Kontakty ©2009 - 2012 B DESIGN s.r.o. | design by rendy | code by Ivan Mišák