ISSN 1338-242X
Novinky
Zemeslyš*
Kníhkupectvo s názorom
Kolekcia vašich srdečných fotopozdravov

Newsletter
libraria.sk
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security. doucovanie

Prečo je Praha magická. DoslovaSekcia: na cestách Autor: Alena Sabuchová Pridané dňa: 01. augusta 2010 18:03
celý článok

Že milé malé mestečká môžu byť všetkým, len nie mojím domovom, som zistila už dávno. Predstava užšej komunity ľudí, ktorá s vami dennodenne zdieľa dvoje potravín a mestskú hromadnú dopravu ma nielenže nefascinuje, miestami ma dokonca desí. Zatiaľ. Počkám si na nutkavú potrebu po pokojnom a neanonymnom živote, ktorá sa časom možno ozve (veľmi hlasno, aby som ju počula).

Čas, ktorý som mala možnosť stráviť v Prahe, ma v tomto názore utvrdil. Ospevovať Matku miest je však úlohou tvorcov turistických bulletinov, a bolo by to navyše príliš jednoduché. Na hoci veľmi neoriginálne zistenie, že Praha je úžasná, stačí pohľad z Karlovho mosta a západ slnka v uličkách Starého mesta. Praha má však doseba niečo oveľa viac. Má DUCHA. A nie jedného.

Začnem tradične - turisticky. Komu sa zunuje fotiť sa s Václavom, nakupovať gýčové magnetky s Kafkom a jesť predražené trdelníky na Staromáku, má možnosť sa s históriou mesta zoznámiť autenticky - prostredníctvom duchov a strašidiel a zavítať do Muzea pověstí, kde okrem bezhlavého rytiera a jeho ženy s istotou stretnete netvora zaťaženého na devy ľahkých mravov, škriatkov, čo desili ešte aj Karola Štvrtého (uvádza to dokonca vo svojom životopise) a ďalších obyvateľov Prahy, ktorí ju údajne neopustili ani po svojej smrti. Muzeum organizuje tiež vychádzky po stopách vyššie spomenutých, čo môže byť azda menej exaktný, no stále zaujímavý spôsob ako spoznať tajné uličky a zákutia starej Prahy.

Praha tiež disponuje niekoľkými čarodejníckymi obchodmi. Ak si predstavíte malé útulné čajovničky s kamienkami a ezoterickou literatúrou, ste ďaleko. Veľmi ďaleko. Nejedná sa ani o hračkárstvo á la Harry Potter, odkiaľ ťaháte deti šmykom, lebo každý už dnes má pero s tajným atramentom.

Čarodejnícke obchody ponúkajú sortiment, ako sami uvádzajú, pre domácu magickú prax. Amulety, magické oleje na všetko (skutočne na všetko, v ponuke mali vyše 200 fľaštičiek), čarodejnícke paličky (nie, stále nemyslím na Harryho Pottera), lebky, čarodejnícke zrkadlá (dodnes som nezistila, ako presne fungujú), sviečky (samozrejme s magickými účinkami podľa ponuky), vykurovadlá, voodoo bábiky asi v každej farbe plus špendlíky (veď načo by vám bola voodoo bábika za dvesto korún, ak k nej nemáte špendlíky), kúzla v škatuľke. Žiadne abrakadabra, vyletí holub, ale „skutočné“ spells eklektickej mágie s prísadami a návodom, kde vás ubezpečia, že všetko je bezpečné a stopercentne účinné.

Pýtam sa ženy za pultom, či sa toto naozaj predáva, a ona hrdo hovorí, že najviac idú sviečky na peniaze, až potom milostná mágia. Holt, doba je zlá...
V ponuke majú tiež magickú prax podľa ponuky (v duchu, chcete späť frajera, vyhrať v lotérii alebo urieknuť susedu? Žiaden problém...).
Potom sa ma spýta, či by som sa nechcela zúčastniť ženského šamanského kruhu v sobotu v noci, a ja sa spýtam, či tam ženy tancujú nahé pri mesiaci. Súhlasne prikyvuje. Nemyslela som to vážne. Ona však áno. Najvyšší čas sa poďakovať a zobrať oblečená nohy na plecia.

Pri čarodejniciach ešte zostanem. V noci z 30. apríla na 1. mája okrem toho, že byliny majú najsilnejšiu moc (ak sadiť mandragoru, tak vtedy), v Čechách upaľujú čarodejnice. Už od rána môžete vidieť sprievody ľudí prezlečených za čarodejníkov a čarodejnice všetkých vekových kategórií. Videla som dokonca niekoľko škôlkárskych skupín na čele so starými bosorkami.
Večer sprievody čarodejníc prechádzajú mestom (zvyčajne je bod aj čas stretnutia dopredu známy, a pridať sa môže ktokoľvek, kto má záujem a metlu), až zakotvia niekde, kde pripravia ohňostroj alebo kultúrny program. Zlatým klincom býva práve upálenie (najčastejsie slamenej) bosorky. Jedného pochodu som sa osobne zúčastnila a zo slov prítomných sa dá usúdiť, že ide skôr o tradíciu, než o čarodejnícke sabaty, kde väčším vrcholom, než je horiaca hranica, je pečená klobása s pivom v prístave pri Vltave.

Praha mi svoju magickosť teda potvrdila vo viacerých ohľadoch. Bolo pre mňa zážitkom stretnúť v jeden deň dve ženy, ktoré mi chceli čítať z ruky - jedna za cigáro a druhá za päťdesiat českých korún.
Otázne je len, kde končí hranica medzi tajomnom, na ktoré má toto mesto bez sporu predpoklady, a obyčajným biznisom. Alebo by už dnes jedno bez druhého v duchu hesla Predať sa dá všetko nefungovalo?

foto: sxc.hu


pošli na vybrali.sme.sk
Pravidlá publikovania | Inzercia | Kontakty ©2009 - 2012 B DESIGN s.r.o. | design by rendy | code by Ivan Mišák