ISSN 1338-242X
Novinky
Zemeslyš*
Kníhkupectvo s názorom
Kolekcia vašich srdečných fotopozdravov

Newsletter
libraria.sk
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security. doucovanie

Lomography.sk: Future is analogue!Sekcia: foto Autor: Daniela Belicová Pridané dňa: 26. novembra 2010 07:33
celý článok

Na ocinovu Smenu 8m niekoľko rokov padal na poličke prach. Potom som do nej vložila film a jej plná manuálnosť a (ne)dokonale rozmazané fotografie ma okamžite dostali. Podobne ako tisícky ľudí po celom svete, ktorí sú fanúšikovia lomografie.


Na začiatku bol sovietsky nepodarok. Lomo (alebo Leningradskoje optiko-mechaničeskoje objedinenie/Leningradská opticko-mechanická spoločnosť) nemá nič spoločné s dokonalými digitálnymi fotoaparátmi. Našťastie. Desatoro lomografistu nájdete aj na internetovej stránke lomography.sk. Jej správcu Mateja Zoldoša som zastihla v najrušnejšom čase tesne ped otvorením bratislavskej Lomography Ambasády.
 
  1. Bez loma ani na krok.

Celkom laická otázka – aký je rozdiel medzi bežným analógom a lomom?
Je viacero faktorov, vďaka ktorým sa lomo stalo kultovým fotoaparátom a odštartovalo novú vlnu analógovej fotografie. Hlavným dôvodom je, že je to proste úžasný fotoaparát. Pre tých, čo nevedia, LOMO LC-A je starý ruský fotoaparát, ktorý stál na začiatku celej lomography-mánie. Späť k otázke, LOMO LC-A je malý, kompaktný, jednoduchý a vo svojich chybách a nedokonalostiach nenapodobiteľný fotoaparát. Je dôkazom, že disfunkcia môže byť funkciou.

No fotografovanie je najmä o zachytení reality, a tú lomo skresľuje...
Oko tiež skresľuje. Digitálne fotky sú príliš dokonalé, a lomo skreslí obraz tak, že zachytí aj atmosféru. Hlavne nerozmýšľať. Fotky z lomography fotoaparátov vyvolajú príjemný pocit, a to je podľa mňa v živote dôležitejšie ako presný chladný obraz.

  1. Používaj lomo dňom i nocou.

Sú Slováci dostatočne hraví, aby sa zaujímali o lomografiu?
I keď svetové trendy sa k nám dostávajú pomalšie a Slováci majú tendenciu ofrflať všetko skôr, ako to vyskúšajú, plus za všetkým, čo osloví viac ľudí, už vidia trend a hneď ho odsúdia, sa lomografii u nás darí. Našli sa v nej aj laici, ktorých možno prilákal pekný obal, ale zrazu zistili, že ich baví fotenie. Na druhej strane, robíme workshopy a predávame produkty či filmy aj pre náročnejších analogistov, takže ani tí lomografiu nezatratili.

Spomínal si workshopy, dá sa vôbec naučiť fotiť s lomom? Respektíve, nie je to proti pravidlám lomografie?
Workshopy sú zamerané napríklad na techniky vyvolávania, mali sme workshop, kde sa vyvolával film pomocou kávy a vitamínu C, alebo na náročnejšie techniky fotenia, ako je pinhole. Pri tých treba dodržať určité pravidlá, aby sa výsledok podaril. Fotenie samé a kreatívnosť sa naučiť nedá, len ukázať a inšpirovať.

  1. Lomografia nie je zásah do života, ale jeho súčasť.

Máš nejakú štatistiku, ktorý z lomo-foťákov je najobľúbenejší? Fotia ľudia skôr novými modelmi, alebo vyťahujú staré originálne lomá?
Sto ľudí, sto chutí. Každý má niečo do seba a každému sa páči niečo iné. Na rôzne podmienky a objekty fotenia iný fotoaparát, najlepšie je mať všetky.

Existujú foťáky do vody, s niekoľkým šošovkami na zachytenie pohybu, rybie očká, colorsplash s farebnými filtrami... Tušíš, ktorým smerom sa bude lomografia uberať? Dá sa vôbec prísť s novým typom loma?
Človek je tvor vynaliezavý, každý rok je aspoň jeden nový aparát. Tento rok napr. Spinner 360°, fotoaparát, čo robí 360-stupňové panorámy.

  1. Cvakaj od boku, bez použitia hľadáčika.

Čo by mal mať správny lomografista?
Chuť experimentovať, výdrž, lebo prvé filmy môžu byť odrádzajúce, fotoaparát, film...

Prvé filmy môžu byť odrádzajúce?
Ako s ktorým aparátom. Vydržaj pionier, odmena bude sladká.

  1. Dostaň sa čo najbližšie k vytúženému objektu lomografie.

Chcem začať s lomomkúpim si fotoaparát. Aká je však situácia s filmami a s vyvolávaním fotiek?
Lomography má vlastné filmy, rôzne citlivosti, dobré ceny. V Bratislave máme spriatelený lab, inde je to už asi ťažšie, ale treba fotiť a budú filmy, aj laby.

  1. Nerozmýšľaj.

Šieste pravdilo: Nerozmýšľaj (???).
Najlepšie fotky môžu vzniknúť tak, že človek len stisne spúšť a nechá podvedomie/ruku/okolie spraviť svoje. Keď príliš rozmýšľa, fotka už nemusí byť autentická, a už takú mohol urobiť niekto iný, čo príliš rozmýšľal.

  1. Buď rýchly a vždy pripravený.
 
Lomography.sk sme počas leta mohli stretnúť napríklad aj na festivale Grape, kde si ľudia mohli požičať lomo-foťáky. Aký ohlas máte na podobné akcie?
Vždy dobrý, lebo sme fanatici a robíme to skôr kvôli fotkám a radosti ako pre peniaze. Vyskúšať si foťák zadarmo môže mať len dobrý ohlas. Na Grape sa požičalo okolo 30 foťákov, v každom 36 fotiek, z takého množstva sa vyprodukuje veľa dobrých fotiek, aj keď sa niekedy ľudia riadia priveľmi šiestym pravidlom.

Aké akcie lomography.sk plánuje na najbližšie obdobie?
Otvorením Lomography Ambasády v Bratislave sa vrece s akciami otvorilo. Napríklad budúci rok celoslovenská lomography tour.

  1. Nemusíš vedieť vopred, čo si zachytil na film.

Ešte stále ťa dokážu prekvapiť vyvolané obrázky z loma?
To je na tom to krásne, že dokážu. Nie vždy, ale z každého filmu ma poteší pár a na stránke každý týždeň pribudne taká, čo ma presvedčí, že to celé dáva nejaký zmysel.

  1. Nemusíš to vedieť ani potom.

V časoch digitálnych zrkadloviek a kvalitných fotoaparátov v mobiloch sa lomo javí (s prepáčením) ako hračka pre malé deti...
Malé dieťa vie stlačit spúšť na telefóne, ale nemá šajnu, ako založiť film, čo je to citlivosť filmu, rýchlosť uzávierky či clona. Analóg je skôr hračka pre dospelých. Analógová technológia je možno jednoduchšia, ale o to viac schopností a šikovnosti vyžaduje od fotografa.
Analóg a digitál sa nedajú príliš porovnávať, každé je vlastná liga. Digitál je ale z môjho pohľadu chladný a málo zábavný.

  1. Zabudni na pravidlá.

Future is analogue (?)
Áno, ľudia raz pochopia, že peniaze nie sú všetko, a keď bol svet jednoduchší, bol krajší a pokojnejší. Prestanú sa naháňať. A tak ako si radi počkajú na vyvolanie filmu, radi sa pôjdu prejsť pešo a do roboty pôjdu na bicykli. Raz nám to hádam cvakne.

Desatoro lomografistu:
Bez loma ani na krok.
Používaj lomo dňom i nocou.
Lomografia nie je zásah do života, ale jeho súčasť.
Cvakaj od boku bez použitia hľadáčika.
Dostaň sa čo najbližšie k vytúženému objektu lomografie.
Nerozmýšľaj.
Buď rýchly a vždy pripravený.
Nemusíš vedieť vopred, čo si zachytil na film.
Nemusíš to vedieť ani potom.
Zabudni na pravidlá.

Slovenské lomo nájdete na:
www.lomography.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Pravidlá publikovania | Inzercia | Kontakty ©2009 - 2012 B DESIGN s.r.o. | design by rendy | code by Ivan Mišák