7 dôvodov, prečo žiť zdravo

Asi každý z nás si už počas svojho života povedal „kašlem na to“, telo by malo ísť do hrobu zhumplované.. Napriek tomu nás všetkých spája 7 nepriestrelných motivácií, ktoré nás smerujú k tomu, aby sme kompletnej demolácii nášho tela zabránili.

1. Chcem vyzerať atraktívne

K peknej postave sa dá dopracovať aj bez nadmernej aktivity. Stačí si uvedomiť, že naše telo má rado rutinu:

  • pravidelná strava – Pravidelný príjem potravy v množstvách  a druhoch adekvátnych aktivite, ktorú vykonávame nám pomôže naštartovať trávenie. Prispejeme tak nielen k tomu, aby sme nenaberali kilá navyše, ale aj aby nás netrápil žalúdok a črevá, či aby sme mali zdravšiu pokožku.
  •  pravidelná chôdza aspoň hodinku denne – Nevyžaduje žiadnu fyzickú výdrž a dá sa praktizovať pred prácou i po nej. Únava po celom dni tu nie je výhovorkou, pretože akonáhle spravíte pár krokov, čerstvý vzduch Vás nabije energiou. To isté platí o vstávaní :-) Navyše si pri nej vyvetráte hlavu od starostí z práce či bežného rodinného fungovania. Chce to len opustiť  telku, nechať doma mobil a VYPNÚŤ.
  •  pravidelný spánok – Platí, že dobrý spánok, nie je stratou času, i keď ním strávime až tretinu svojho života, naopak je to najlepšia investícia do zdravia! Rešpektujte ak Vám telo vraví, že potrebuje oddych. Ideálne je ak sa viete nastaviť na rovnakú večernú hodinu. Predchádzate  tak vzniku porúch spánku, zlepšujete funkciu mozgu a pamäte a predlžujete svoj život.

2. Nechcem byť vyčerpaný a bez energie

Energiu do dňa nám dodáva nielen dobrý spánok, relaxácia  a ranný beh. Nabije Vás aj  pohár čerstvej vody, či strava bohatá na živiny, vitamíny a minerály. Pre psychickú pohodu postačí aj objatie. Stačí si vybrať čo Vám dobije baterky! :-)

 3. Chcem si vychutnať svoje jedlo

Pre dosiahnutie zdravého stravovania nemusíte nutne prestať jesť, alebo variť chutne. Siahnite však po pestrej strave. Červené mäso podporuje krvotvorbu. Maslo pomôže odstrániť zachrípnutie, či hlieny z priedušiek. Syr je zdrojom vápnika a fosforu – stavebných zložiek kostí a zubov. Ryža je zdrojom vlákniny, zemiaky zasa obsahujú zdroj energie – škrob. No a tá zelenina…! Skúšal už niekto napríklad ugrilovať si karotku na masle s trochou čierneho korenia a soli? Nepoznám nič lepšie na pohodové večery. Navyše pri stavovaní platí, čím pestrofarebnejšia je strava, tým väčšia šanca, že do tela prijímame všetky potrebné živiny. Platí aj keď sem-tam zjete nejaký ten koláčik či klobásku :-)

4. Chcem mať zdravý sexuálny život

Zdravý sexuálny život je ten, ktorý plynie, prirodzene sa prispôsobuje veku, skúsenostiam, okolnostiam a možnostiam. Preto ak užívate lieky na srdce, trpíte stavmi úzkosti, či denne podstupujete stresové situácie, neočakávajte od seba rekordné výkony. Nenechajte ostatných, aby Vám diktovali koľkokrát do mesiaca  sa máte zblížiť s partnerom.Oddych, primeraný pohyb, či redukcia váhy Vám však k vysnívanej kondícii môžu dopomôcť.

5. Nechcem do seba pchať chémiu

Ak nechcete často navštevovať lekárov a užívať množstvo liekov, riaďte sa vyššie uvedenými pravidlami a rešpektujte svoje telo ak Vám hovorí, že potrebuje oddych či deň voľna v práci. Ak je to skutočne nutné v prvom kroku vyskúšajte prírodnú liečbu či vitamínovú bombu.A nepodceňujte varovné signály či príznaky ochorení – prechodené ochorenie je horšie ako krátkodobá liečba!

 6. Nechcem sa v ničom obmedzovať

Problém je v interpretácii slova obmedzenie. Ak si nestanovím hranice, neobmedzujem sa, ale je to v skutočnosti tak? Ak nespím, vyčerpám sa. Ak podlieham stresu, skolabujem. Ak sa prejedám, priberám a ak nejem, nemám dostatok energie. Ak neprijímam mliečne produkty, trpia moje kolená. Ak vynechám zeleninu, mám problémy s trávením. Ak nechodím na slnko, mám nedostatok vitamínu D3. Preto ak chceme žiť bez obmedzení, musíme sa vždy v niečom obmedzovať.

7. Nechcem sa stresovať

Najťažšia a súčasne najľahšia vec zo všetkých. Je daná nastavením myslenia človeka, inak povedané, stres je ako vnímame veci, ktoré nám nevyhovujú či nás trápia.Mnohokrát však iba stačí vypnúť (áno aj myslenie) a dopriať si chvíľku relaxu. Je to veľmi jednoduché. Všetci túžime po tom istom. Tak na tom poďme pracovať. Možno zistíme, že to je jednoduchšie ako si myslíme…